Klinik Telefon

Ankara; +90 (312) 441-9494

Manisa; +90 (236) 238 6828

İstanbul; +90 (212) 351 1323

 

 

 

 

 

Daha Beyaz Dişler İçin Öneriler

Beyazlatma sistemleri, diş hekiminin uyguladığı beyazlatma sistemlerinden daha düşük bir peroksit konsantrasyonuna sahip olan beyazlatma maddesi içerir.

Kullanılacak olan beyazlatma sisteminin seçilmesi, ne kadar sürede sonuç almak istediğinize, dişetleriniz ve dişlerinizin sağlık durumuna ve bu işlem için ne kadar bütçe ayırdığınıza bağlıdır. Evde uygulanan beyazlatma yöntemleri ile, geçici diş hassasiyeti (Bakınız; Diş Hassasiyeti) veya diş eti tahrişi riski ile karşılaşma riskiniz bulunmaktadır. Herhangi bir beyazlatma işlemine başlamadan önce, diş hekiminize danışmanızda fayda bulunur.

 

Beyaz Dişler İçin İpuçları;

  • Günde 3 kere, leblebi büyüklüğünde diş macunuyla dişleri fırçalamak diş sağlığı ve diş temizliği için en temel kural olsa da doğal ipuçlarıyla da dişleri daha beyaz hale getirmek mümkün. Her yerde uygulayabileceğiniz 7 doğal ipucuyla dişlerinize düzenli bakım yapın. (Bakınız; Ağız Bakımı)
  • Her geçen gün çileğin yeni bir faydası karşımıza çıkıyor. Çileğin dişleri beyazlattığı sonucu da araştırmalar arasında. Ayrıca fazla miktarda olmamak kaydıyla çileği çikolataya batırarak yiyebilirsiniz. Şaşırtıcı ama gerçek. Çünkü çikolata da antibakteriyel özellik taşıyor.
  • Kalsiyumun dişlere faydası yıllardır bilinen bir gerçek. Yemeklerden sonra ufak bir parça peynir yemenin diş minerallerini güçlendirdiğini ortaya koyan araştırmalar var. Peynirden hoşlanmıyorsanız bir miktar süt ve yoğurt da yemeklerden sonra tercih edebilirsiniz.
  • Sert meyveler nasıl ki diş fırçası görevi görüyorsa tükürük de diş macunu görevi görür. Tükürük ağzı en iyi temizleyen doğal diş macunudur. Ancak bunun için sürekli şekerli sakız çiğnemek doğru değildir. Çünkü şeker bu temizliğe engel olur. Bunun aksine şekersiz sakızlar tükürüğü arttırdığı için faydalı olur. Yine de tükürük bu özelliğine rağmen ağızda bakteri oluşumunu da tetikleyebilir. Bu yüzden gün içinde dişleri fırçalamak yine en önemli şarttır.
    Tükürük ile ilgili önemli bir bilgi daha; geceleri tükürük salgısı azaldığından gece yatmadan önce diş fırçalamak ayrı bir önem taşır.
  • Diş arasında farketmediğiniz kalıntılar vardır ve diş ipini bu yüzden hafife almamalısınız. Dişlerinizi ne kadar düzenli fırçalarsanız fırçalayın diş ipiyle temizlemezseniz ağız hijyeniniz ve diş beyazlığınız eksik kalır. (Bakınız; Diş İpi Kullanımı)
  • Elma, havuç, ayva gibi sert meyveleri doğramadan, kabuğuyla yiyin. Bu sert meyveler doğal diş fırçası gibidir. Dişe hiçbir zarar vermeden beyazlamasına yardımcı olur.
  • Kullanmanız gerekenler kadar kullanmamanız gerekenler de önemli. Limon ve sirkenin dişleri beyazlatmada kullanılması son derece yanlış. Asitli olduklarından ikisi de dişlere büyük zarar verebilir.
  • Halk arasında yaygın olarak bilinen bir diş temizleyicisi: karbonat. (Bakınız; Karbonatla Diş Beyazlatma) Uzun vadede ideal diş beyazlatıcı olmasa da kısa vadeli olarak tercih edilebilecek bir beyazlatıcı doğal bir maddedir. 

 

 

    

Copyright © 2003-2013. Tüm Hakları Saklıdır.


Bugün 2 | Dün 56 | Bu Hafta 270 | Bu Ay 1088 | Toplam 1028295

Not: Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

SORUN CEVAPLAYALIM?
Dentanorm İmplant Estetik Diş Kliniği
Dosya Ekle