Klinik Telefon

Ankara; +90 (312) 441-9494

Manisa; +90 (236) 238 6828

İstanbul; +90 (212) 351 1323

 

 

 

 

 

Diş Beyazlatma Güvenli midir?

Yapılan mikroskopik çalışmalar ve araştırmalar sonucu 10% beyazlatma solüsyonu kullanımında hiçbir zarar olmadığı ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmalar 10% solüsyonlu beyazlatma jelleri ile yapılmıştır. Yapısal değişiklik ve kalıcı hasar oluştuğunu gösteren tek bir araştırma bile yoktur. Diğerleri de doktorunuzun doğru sürelerde ve diş yapınıza göre yapacağı uygulamalar ile güvenlidir.

Yıllardır yapılan araştırmalar, beyazlatma yöntemlerinin hem güvenli hem de etkili olduğunu kanıtlamıştır. Yapılan önemli klinik ve laboratuvar testleri, bugün piyasada bulunan çeşitli ürünlerin diş veya diş eti üzerinde hiçbir yan etkisinin olmadığını göstermiştir. Klinik olarak onaylanan ürünleri tercih edin, talimatlara uyun ve diş hekiminize danışın. Geçmişte, diş hekimi muayenehanesinde kullanılan daha yüksek beyazlatma konsantrasyonları daha fazla hassasiyete neden olurdu. Günümüzde beyazlatma jelleri ise daha az hassasiyete neden olmaktadırlar. (Bakınız; Diş Hassasiyeti) Hassasiyet, beyazlatma işlemlerinden sonra özellikle sıcak veya soğuk gıdalar tüketildiğinde meydana gelebilir ancak 48 saat sonra kaybolur; tedavi bittiğinde ise tamamen sona erer.

 

Yaşadığınız hassasiyet sorununu gidermenize yardımcı olmak için çeşitli yollar bulunur:
  • Bir plak aplikatörü kullanırsanız, plağı daha kısa süre kullanın.
  • Hassas dişler için özel olarak üretilmiş potasyum sitrat içeren bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalayın.
  • Dişlerinizin remineralize olmasına yardımcı olan florürli bir ürünü, diş hekiminizden veya eczanenizden isteyin. Dişlerinizi beyazlatmadan önce ve sonra dört dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın veya daha sonra plaklarınızı kullanın. (Bakınız; Diş Fırçalama Eğitimi)
  • Dişlerinizin beyazlatma işlemine adapte olmasını sağlamak için birkaç gün boyunca beyazlatma işlemine ara verin, bu işlem 24 saat içinde dişlerinizdeki hassasiyeti sona erdirecektir. Dişlerinizi ne kadar uzun zamanda beyazlatırsanız o kadar az hassasiyet yaşarsınız. (Bakınız; Diş Hassasiyeti)

 

Aşağıdaki durumlarda ise diş hekiminiz beyazlatma işlemini tavsiye etmeyebilir:
  • Dişeti hastalığınız, minesi aşınmış dişleriniz, çürükleriniz veya özellikle hassas dişleriniz varsa (Bakınız; Diş Çürükleri)
  • Hamileyseniz veya emziriyorsanız,
  • Ön dişlerinizde diş renginde dolgular, (kuronlar) kaplamalar veya başka restorasyonlar varsa, (çünkü bunlar ağartılamaz) (Bakınız; Kuronlar)

 

    

Copyright © 2003-2013. Tüm Hakları Saklıdır.


Bugün 2 | Dün 56 | Bu Hafta 270 | Bu Ay 1088 | Toplam 1028295

Not: Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

SORUN CEVAPLAYALIM?
Dentanorm İmplant Estetik Diş Kliniği
Dosya Ekle