Klinik Telefon

Ankara; +90 (312) 441-9494

Manisa; +90 (236) 238 6828

İstanbul; +90 (212) 351 1323

 

 

 

 

 

Diş Beyazlatma Jeli Nedir?

Klinik ortamında diş beyazlatma işleminde ışık kaynağı kullanımından önce dişlere beyazlatma jeli dediğimiz madde uygulanır. Diş beyazlatma jellerinin yapısında birçok etken maddenin dışında ana etken madde olarak %35 civarında hidrojen peroksit bulunur. Dişleriniz diştaşı ve tartar temizliği yapıldıktan sonra beyazlatma jeli tek tek tüm dişlere sürülür. Belirlenen ışık kaynağı dişlere belli bir süre uygulanır. Beyazlatma jeli bu sırada aktifleşerek dişin minesine nüfuz etmeye başlar. Hidrojen peroksit yıkılırak ortaya oksijen ve peridroksil içermeyen radikallere ayrılmış maddeler açığa çıkar. Bu radikaller doymamış çift bağlara tutunarak ya da renkli molekül bağlarının açılmasını sağlayarak beyazlatma işlemini gerçekleştirirler.

Işık Kaynağıyla yapılan bu diş beyazlatma yönteminde, beyazlatma jeli bir UV-lamba (mavi ışık) veya bir KTP lazeri (yeşil ışık) kullanılarak aktive edilir. Bu metodu diğerlerinden ayıran özellik ise kullanılan ışık kaynağının da ayrıca dişi beyazlatıcı etkisinin olmasıdır (foto oksidasyon). Bu uygulama, dişler üzerinde daha derin bir beyazlatma sağlar. UV-Işık kullanırken çevre dokular (dudaklar, dişetleri, dil vb.) muhtemel yanık yaralanmalarına karşı iyi korunmalıdır. KTP lazeri kullanırken ise yanma riski yoktur, ancak dişetleri beyazlatma jelinin sızıntılarına karşı korunmalıdır (gingiva block). KTP lazeri ile beyazlatmanın büyük bir avantajı da; geniş bilimsel araştırmalar sonucunda diş minesi üzerinde yan etkilerinin gözlenmemiş olmasıdır. Diş beyazlatma işlemi sonrasında yapılacak florid uygulanması diş minelerini güçlendirir ve çürümeleri önler.

 

Beyazlatma jeli kaplama, porselen kuronlarımı da beyazlatır mı?

Bütün beyazlatma maddeleri doğal diş yapısı üzerinde çalışırlar. Bu demek olur ki porselen kaplama kuron ve köprüler beyazlamazlar. Yeni beyazlamış dişinizin rengine uyması için bütün bunların değişmesi gerekebilir. (Bakınız; Diş Köprüleri)

 

Diş Beyazlatma jelinin raf ömrü nedir?

Beyazlatma jelinin raf ömrü buzdolabında 2 yıl, normal ortamda 1 yıldır. Dışarıda tutulan jel kuru ve serin bir ortamda saklanmalıdır. Kullanılan miktar ürünün gücüne bağlıdır.

 

Hangi diş beyazlatma jeli en etkili veya hızlıdır?

Çoğu beyazlatma ürünündeki aktif madde aynıdır. Bazıları biraz daha hızlı etki göstermelerine rağmen çalışma prensipleri aynıdır. Bazı dişlerin ürün ne olursa olsun diğerlerinden daha zor temizlendiğini lütfen unutmayın. Ne kadar yaşlıysanız ve ne kadar gri dişleriniz varsa beyazlatma o kadar zor olacaktır. Bazı dişlerde hangi ürünü kullanırsanız kullanın az miktarda beyazlatma olacaktır.

 

Beyazlatma jelini ne kadar süre kullanmalıyım?

Beyazlatmanın ne zaman bitirileceği kişisel ve diş hekiminizin kararı ile sonuçlandırılacak bir tercihtir. Sonuçlardan memnun olduğunuz zaman bırakabilirsiniz. Dişler birkaç gün veya 2 hafta içinde beyazlarlar ve sonunda daha fazla beyazlamayacakları bir noktaya gelirler. Bu ulaşacağınız son noktadır ve buradan sonra daha fazla beyazlamayacaktır. Biraz solmaları ve daha sonraları stabil bir renkte durmaları normaldir. 2-4 haftadan daha fazla beyazlatma tavsiye edilmez. Çoğu diş tedavinin ilk haftasında iyice beyazlarlar.

 

 

    

Copyright © 2003-2013. Tüm Hakları Saklıdır.


Bugün 2 | Dün 56 | Bu Hafta 270 | Bu Ay 1088 | Toplam 1028295

Not: Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

SORUN CEVAPLAYALIM?
Dentanorm İmplant Estetik Diş Kliniği
Dosya Ekle