Klinik Telefon

Ankara; +90 (312) 441-9494

Manisa; +90 (236) 238 6828

İstanbul; +90 (212) 351 1323

 

 

 

 

 

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma tedavisine başlamadan önce diş hekiminiz diş etinizin durumunu ve diş renginizi kontrol eder. Öncelikle diş etleriniz de herhangi bir enfeksiyon veya diş taşı varsa önce bunların tedavisi yapılıp tamamlanır. (Bakınız; Diş Taşı Temizliği) Daha sonra dişinizin yapısına ve rengine göre güvenli ve uygun olan diş beyazlatma yöntemi diş hekiminiz tarafından seçilir.

Yukarıdaki paragrafta anlatmış olduğumuz klinikte diş beyazlatma dışında evde diş beyazlatma yöntemi dediğimiz hastanın kendi kendine uyguladığı hekim tarafından hazırlanan bir plak ve jel yardımıyla yapılan bir yöntem daha vardır. Bu beyazlatma yöntemi belli düzeydeki diş renklenmelerin de etkili olabilmekle beraber günümüzde daha az tercih edilmektedir. Bunun sebebi klinikte uygulanan yöntemlerin başarısı ve gelişen teknolojiyle birlikte kısalan tedavi süreleridir. (Bakınız; Klinikte Diş Beyazlatma)

Klinikte uygulanan tedavi yöntemlerinde dişlerin rengi 3-4 ton arasında açılabilmektedir. Beyazlatma tedavisinde kullanılan beyazlatıcıların içerisinde bulunan etken maddeler hem yüzeydeki hem de derindeki lekelere etki ederek gerçek bir beyazlatma sağlar. Bu etken maddelerin oranları%10-22 oranında değişen karbomid peroksit yada hidrojen peroksittir.

Yine klinikte uygulanan bir yöntem olan ışıklı beyazlatma ekonomik ve hızlı sonuç vermesi açısından tercih sebebi olan diş hekimleri açısından da önemli bir beyazlatma yöntemidir. Bu yöntemle dişler önemli ölçüde beyazlatılabilir. Işıkla beyazlatma yöntemi ışığın rengine ve türüne göre kendi arasında sınıflara ayrılmaktadır.

  • Mavi ışık yöntemi; Dişin üst tabakası (mine tabakasını) beyazlatır.
  • Led ışık yöntemi; Mine tabakası ve dentin tabakasının arasında bir beyazlık sağlar.
  • Yeşil ışık lazer yöntemi; Dişin içindeki dentin tabakasını (lazer yöntemiyle) beyazlatır.

 

Işıklı diş beyazlatma (Bakınız; Lazerle Diş Beyazlatma) işleminden sonra diş ve ağız bakımınızı düzenli olarak yapmanız diş renginizi koruyacaktır. Fakat dişlerinizi fırçalamadan normal beslenmenize devam ederseniz, bunun yanında kola, kahve, çay gibi boyayıcı ve aşındırıcı etkisi olan içecekleri de tüketirseniz, dişleriniz tekrar renklenmeye ve yeni lekeler tutmaya başlar. Eski rengine dönen dişleriniz için tekrar beyazlatma işlemi gerekebilir. (Bakınız; Diş Fırçalama)

Bunların dışında Dişleri beyazlatmak için eczanede reçetesiz olarak satılan ürünler de bulunabilir. Bu ürünlerden biri olan beyazlatıcı diş macunları leke çıkarma özelliğine sahip ve dişlerde cilalama yapan özel kimyasallar barındırır. Yapılan araştırmalarda bu özelliğe sahip diş macunlarının dentin tabakasını yıprattığı ve sürekli kullanımının uygun olmadığı bildirilmiştir. (Bakınız; Dişin Yapısı)

Aslında beyazlatma işlemleri dişin yapısına renklenme nedenine bağlı olarak farklı sonuçlar göstermektedir. Bazı insanlar sadece beyazlatıcı bir diş macunuyla istediği sonucu elde ederken, Çoğunlukla gri diş rengine sahip olanlar ve dişteki renklenmeleri ciddi boyutta olanların dişlerdeki ışıltıyı tekrar kazanmaları için porselen vener kaplamalar, empress, zirkonyum kaplama tedavilerinden birini yaptırabilirler. Çürükten kaynaklanan bir renklenme varsa buraya da estetik dolgu yapılması gerekebilir. (Bakınız; Estetik Dolgular) Nasıl bir tedaviye ihtiyacınız olduğunu diş hekiminiz belirleyebilir.

 

    

Copyright © 2003-2013. Tüm Hakları Saklıdır.


Bugün 14 | Dün 73 | Bu Hafta 416 | Bu Ay 1061 | Toplam 1026143

Not: Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

SORUN CEVAPLAYALIM?
Dentanorm İmplant Estetik Diş Kliniği
Dosya Ekle