Klinik Telefon

Ankara; +90 (312) 441-9494

Manisa; +90 (236) 238 6828

İstanbul; +90 (212) 351 1323

 

 

 

 

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Kusursuz gülümsemenin en önemli anahtarı şüphesiz ki bembeyaz dişlerdir . Beyazlatma dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir.. Sağlıklı diş ve dişetlerinin tamamlayıcısı olan bembeyaz dişler, ağartma ya da bleaching olarak adlandırdığımız işlemlerle yapılmaktadır.

Bleaching yani diş beyazlatma yöntemleri iki ana gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilki hastanın kendi başına uygulama yapabildiği evde diş beyazlatma yöntemidir. İkinci yöntem ise klinik ortamında diş hekimleri tarafından uygulanabilen ofis tipi diş beyazlatmadır.

 

Ofis Tipi Diş Beyazlatma: (Office Bleaching)

Ofis tipi diş beyazlatma yöntemi klinik ortamında hekim tarafından uygulanabilen ev tipi diş beyazlatmaya göre daha kısa sürede sonuç veren diş beyazlatma yöntemidir. Ev tipi beyazlatmada olduğu gibi beyazlatma işlemine etki edecek diş taşlar vs. gibi olumsuzluklar ortadan kaldırılmalıdır.

Diş hekimi ofis bleaching uygulamasına ilk önce dişetlerini ve ağız içinde zarar görebilecek diğer yumuşak dokuları korumak için önlemler alarak başlar. Dişetleri koruyucu bir tabaka ile kaplanarak diş beyazlatma ajanının diş etlerine ulaşması engellenir.

Bu uygulamanın ev tipi beyazlatmadan farkı, kullanılan kimyasalın etken maddesinin daha fazla olması ve bunun içinde diş hekimi gözetiminde kullanılmasının zorunlu olmasıdır. Ev tipi beyazlatmaya göre daha hızlı sonuç veren ofis tipi beyazlatma led veya lazer gibi ışık kaynaklarıyla birlikte uygulandığında dişlerde çok daha derin bir beyazlatma sağlamaktadır.

Ofis tipi diş beyazlatma tek bir metod halinde uygulanmayıp çeşitli kimyasal ve fiziksel metotlarla yapılmaktadır. Bu metotlar uygulama şekillerine göre 3 gurup halinde incelenmektedir.

 

Office Bleaching (Diş Beyazlatma) Yöntemleri;

  • Kimyasal Bleaching (Diş Beyazlatma)
  • Fototermal Bleaching (Led Işığı Diş Beyazlatma)
  • Fotokimyasal Bleaching (Lazer Diş Beyazlatma)
 

Kimyasal Bleaching (Diş Beyazlatma)

Bu teknikte, diş beyazlatıcı jel, özel olarak yapılmış diş kalıpları yardımıyla dişlere uygulanır. Ancak kimyasal diş beyazlatma tekniğinin diş minesine bir miktar olumsuz etkisinin olabileceği unutulmamalıdır. Çeşitli kozmetik ürünler arasında da satılabilen bu kimyasallar mutlaka bir diş hekimi gözetiminde kullanılmalıdır.

 

Fototermal Bleaching (Led Işığı Diş Beyazlatma)


Bu yöntemde de yine bir miktar özel bir jel kullanılır. Ancak önceki metottan farklı olarak yüksek enerjili özel bir ışın demeti yardımıyla uygulanır. Işık kaynağı bir seri LED veya diyot-lazer den oluşabilir. Yine bu yöntemde de muhtemel olumsuz etkilerin olabileceğinden mutlaka diş hekimi gözetiminde yapılmalıdır.

 

Fotokimyasal Bleaching (Lazer Diş Beyazlatma)

Bu diş beyazlatma yönteminde, beyazlatma jeli bir UV-lamba (mavi ışık) veya bir KTP lazeri (yeşil ışık) kullanılarak aktive edilir. Bu metodu diğerlerinden ayıran özellik ise kullanılan ışık kaynağının da ayrıca dişi beyazlatıcı etkisinin olmasıdır (foto oksidasyon). Bu uygulama, dişler üzerinde daha derin bir beyazlatma sağlar. UV-Işık kullanırken çevre dokular (dudaklar, dişetleri, dil vb.) muhtemel yanık yaralanmalarına karşı iyi korunmalıdır.

KTP lazeri kullanırken ise yanma riski yoktur, ancak dişetleri beyazlatma jelinin sızıntılarına karşı korunmalıdır (gingiva block). KTP lazeri ile beyazlatmanın büyük bir avantajı da; geniş bilimsel araştırmalar sonucunda diş minesi üzerinde yan etkilerinin gözlenmemiş olmasıdır. Diş beyazlatma işlemi sonrasında yapılacak florid uygulanması diş minelerini güçlendirir ve çürümeleri önler. (Bakınız; Lazer Diş Beyazlatma)Evde Diş Beyazlatma (Office Bleaching)

Matris olarak da bilinen evde uygulanabilen bir diş beyazlatma yöntemidir. Uygulaması kolay ve güvenli olan bu yöntemde, tedavi süreleri dişin durumuna göre 1 veya 4 hafta sürebilmektedir. Uygulama aşamasında beyazlatma işlemine geçilmeden önce diş hekimi tarafından ağız ve diş sağlığı kontrolü yapılır. Beyazlatma işlemine engel olacak diş taşları gibi sorunlar giderildikten sonra beyazlatma işlemine geçilir. (Bakınız; Evde Diş Beyazlatma)

Ağız ve diş sağlığı kontrolü yapıldıktan sonra hasta ağzından alınan ölçüye göre şeffaf diş plakları hazırlanır. Bu plaklarla birlikte diş beyazlatmada kullanılacak beyazlatma jeli hastaya teslim edilir. Diş hekimi kullanım konusunda hastayı bilgilendirir. Hazırlanan plaklar üzerine diş hekiminizin belirttiği kadar uygulanan beyazlatma jeli 5-7 saat arası bir süre dişlerde bekletilir. Bu süre uzun olduğundan genelde uyku esnasında uygulanması önerilmektedir.
Beyazlatma jelinin türüne ve etkinliğine göre daha kısa süre de uygulanan örnekleri de mevcuttur. Bu durumda ise beyazlatma jeli ağızda yaklaşık birkaç saat kadar beklemektedir. Bir hafta süresince her gün uygulanan tedavi (gündüzde uygulanabilir) 1 hafta sonunda bitirilir.

 

Evde Diş Beyazlatma Yönteminin Avantajları;

  • Evde diş beyazlatma yönteminin en büyük avantajı diğerlerine göre ucuz olmasıdır.
  • Evde kendi kendinize uygulayabildiğinizden dolayı kullanım kolaylığı

 

Evde Diş Beyazlatma Yönteminin Dezavantajları;

  • Bir hafta ile bir ay arası süren uzun tedavi süresi
  • Tedavi süresince diş renklenmelerine sebep olan kahve, kola, gibi içecekleri kullanmamak
  • Uygulama bitene kadar sigara ve benzeri sarartıcı maddelerden uzak durmak
  • Plakları dişinize yerleştirirken dikkatsiz davranışlar sonucu dişetlerinin zarar görmesi
  • Kullanımı kişi için kolay olsa da zaman kaybı ve bazı derin renklenmelerde sonuç vermemesi gibi nedenlerle günümüzde daha az tercih edilmektedir.

 

    

Copyright © 2003-2013. Tüm Hakları Saklıdır.


Bugün 2 | Dün 56 | Bu Hafta 270 | Bu Ay 1088 | Toplam 1028295

Not: Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

SORUN CEVAPLAYALIM?
Dentanorm İmplant Estetik Diş Kliniği
Dosya Ekle