Klinik Telefon

Ankara; +90 (312) 441-9494

Manisa; +90 (236) 238 6828

İstanbul; +90 (212) 351 1323

 

 

 

 

 

Diş Beyazlatmak ve Diş Hassasiyeti

Dişlerinizi beyazlatmak kendinize güveninizi artırmak ve daha güzel bir gülümsemeye sahip olabilmek için harika bir yöntemdir. Aynı zamanda diş hekimi muayenehanelerinde ya da kendi evinizde uygulayabileceğiniz kolay bir prosedürdür. Dişlerinizi beyazlatma operasyonu ile alakalı tek ciddi problem bazen ortaya çıkabilen diş hassasiyetidir. Bu problemle mücadele edebilmenizi ve daha iyi bir gülümsemeye sahip olabilmek için dişlerinizi gönül rahatlığıyla beyazlatabilmenizi sağlayacak yöntemler bulunmaktadır. (Bakınız; Diş Hassasiyeti)

 

Diş beyazlatma operasyonu esnasında oluşan diş hassasiyetinin nedenleri henüz tam olarak bilinmese de, peroksit (pek çok diş beyazlatıcı ürünün ana maddelerinden biri) kullanımının diş sinirlerini olumsuz yönde etkilediği ispatlanmış bir gerçektir. Operasyon esnasında ortaya çıkan ve sonrasında da devam edebilen bu yanma ya da acı, soğuk besinlere karşı hassasiyet ve dişlerde karıncalanma hissi ortaya çıkarır.

 

Dişlerinizi evde beyazlatırken hassasiyet ortaya çıkarsa bu yazıda önerilen teknikleri kullanmaya çalışın. Eğer operasyonu diş hekimi bürosunda yaptırıyorsanız ve hassasiyet ile ilgili problemler yaşamaya başlarsanız, yine bu yöntemlerden bazılarını deneyebilirsiniz ancak diş hekiminiz tarafından size verilen talimatların dışına çıkmadığınız dan da emin olun. (Bakınız; Diş Hassasiyeti)

 

Diş Hassasiyeti Korunma Yolları

  • Profesyonel bir diş beyazlatma ürünü kullanırken diş hekiminizin talimatlarını tamamen uyguluyor ve eczanelerde reçetesiz olarak satılan diş beyazlatma ürünlerini kullanırken üretici firmanın yönergelerini takip ediyor olmanız son derece önemlidir. (Hiçbir zaman dişlerinizi tavsiye edilen süreden daha fazla beyazlatmayın.) (Bakınız; Evde Diş Beyazlatma)
  • Eğer kısa aralıklarla yaptığınız beyazlatma seanslarında hassasiyet ortaya çıkmaya başlarsa birer gün aralıklarla bu işleme devam etmeyi deneyin. Tedaviler arasında dişlerinize dinlenme araları veriyor olmanız belirtileri azaltmanıza yardımcı olabilir.
  • Beyazlatma operasyonunu uygulamaya başlamadan önce alındıklarında Advil ya da Aleve gibi ilaçlar belirtileri azaltmanızda işe yarayacaktır. Hatta bazen belirtilerin tamamen ortaya çıkmasını bile engelleyebilmektedir.
  • Hangi düzeyde peroksit içeren bir ürün kullandığınızı kontrol edin (%6 ile %10 arası çoğu insan için düşük bir peroksit düzeyidir). Daha yüksek düzeyde peroksit kullanıyor olmanın daha iyi sonuçlar doğuracağını düşünebilirsiniz ancak eğer bünyeniz ve dişleriniz hassassa, dozajın yükseltilmesi sizin için çok faydalı olmayabilir.
  • Beyazlatma operasyonu öncesinde ve sonrasında soğuk içecekleri ve yiyecekleri azaltın. Dişleriniz normal koşullarda bile sıcaklığa hassas olabilecekken beyazlatma işlemleri hassasiyet problemini katlanılamaz hale getirebilir.
  • Diş beyazlatma ürünlerinin gereğinden fazla kullanımı da hassasiyete yol açabilir. Çok fazla miktarda ya da çok sık kullanıldıklarında dişlerinizin hassasiyetini artırma ya da dişlerinize zarar verme ihtimalleri bile vardır.
  • Florür içeren durulayıcıları ya da hassas dişler için üretilen diş macunlarını kullanmak belirtilerin bir kısmını azaltmaya yardımcı olabilir. Florür içeren maddeler hem diş beyazlatma operasyonu öncesinde, hem operasyon boyunca hem de operasyon bittikten sonra kullanılmalıdırlar.
  • Dişlerinizi fırçalarken yumuşak kıllı bir diş fırçası kullandığınıza emin olun. Diş fırçalarının kılları ne kadar yumuşak olursa dişlerinize ve diş etlerinize karşı o kadar hassas olurlar ve böylelikle belirtilerin hafifletilmesinde rol oynarlar. (Bakınız; Diş Fırçası Seçimi)
  • Hassasiyet problemleriniz devam eder ya da daha kötüye giderse diş hekiminizle irtibat halinde olduğunuzdan emin olun. Diş eti çekilmesi ya da diş çürükleri gibi diş hassasiyetini artıracak başka etkenler de mevcut olabilir. (Bakınız; Diş Çürükleri)
  • Diş hekimi ofislerinde uygulanabilecek diş hassasiyetini azaltıcı ürünler hakkında diş hekiminizden bilgi alın. Bu tarz ürünler doğru kullanıldıklarında pek çok farklı sebeple ortaya çıkan hassasiyet problemlerini önledikleri veya en azından etkili bir şekilde azalttıkları ispatlanmıştır.

 

Diş beyazlatma işlemleri esnasında diş hassasiyeti sıklıkla ortaya çıkabilecek olsa da, genellikle 24-48 saat kadar kısa sürelidir. Bundan yıllar önce, çoğu diş beyazlatma ürünü dişlere zarar veren ve aşırı derecede hassasiyete neden olan çok şiddetli maddeler içermekteydi. Yıllar içerisinde ürünler çok gelişti ve artık evde veya ofiste yapılan diş beyazlatma işlemleri dişlerinizi acıtmayan ya da çok fazla hassasiyete yol açmayan operasyonlar haline gelmişlerdir. (Bakınız; Klinikte Diş Beyazlatma)

 

 

    

Copyright © 2003-2013. Tüm Hakları Saklıdır.


Bugün 2 | Dün 56 | Bu Hafta 270 | Bu Ay 1088 | Toplam 1028295

Not: Site içerisinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

SORUN CEVAPLAYALIM?
Dentanorm İmplant Estetik Diş Kliniği
Dosya Ekle